Tizon

Určitě jde i vám o to, abyste měli co nejkvalitnější život. A co vám může v tomto ohledu jednoznačně prospět? Třeba i využití právě našeho webu.

Jak spojit dřevo


Ono je totiž více způsobů. Můžeme spojovat lepením. Ne obyčejným lepidlem, ale speciálním klihem, který se pro tyto věci vyrábí. Můžeme také spojovat jen hřebíky, což je vlastně nejčastější a nejrychlejší způsob. Ale není rozhodně nejpevnější a nejbezpečnější. Tím jsou další dva, totiž spojení vruty nebo šrouby.

Pokud máte problémy s jejich identifikací, tak vězte, že má každý jiný závit a šroub potřebuje protikus. Většinou matku, nebo takového „motýlka“. Vrut nepotřebuje nic. Ten se do dřeva zakusuje a zavrtává sám a tím ho spojí. Výhodou je, že pokud je to nutné, lze to celé zase rozebrat.

hromádka vrutů

Nu a nyní je třeba již jen znát kdy a kde co použít. Někdy skutečně nestačí jen stlouci prkna k sobě hřebíky. Je dobré použít například konstrukční vruty, nebo to jistit právě klihem, pokud víme, že již nebudeme spoj nikdy rozebírat. Zde je třeba mít také svorky, kterými se lepená věc utáhne. Pokud se tedy neutahuje přímo vruty.

Ty, co vidíte na obrázku konstrukční nejsou. Jsou to jen doprovodné fotografie, takže vruty na nich jsou naprosto obyčejné a používají se na zcela běžnou práci.

menší vrut

U práce se dřevem je dobré mít minimálně základy a vědět jak a co dělat. Pokud se děla jen nějaká maličkost, například polička do kuchyně, tak to se snad ani zkazit nedá, ale pokud chceme něco pevného na spoustu knih, zde by už základy práce se dřevem být měly. Obzvláště, pokud chce člověk svépomocí postavit třeba dětský domek, kůlnu nebo nakonec i celou terasu. Zde už je třeba skutečně velmi dobrých znalostí a odborník na takovou práci určitě vůbec neuškodí. Je třeba si uvědomit, jako je zde nebezpečí špatně odvedené práce. Jistě by nikdo nechtěl, aby se terasa zhroutila a na hlavě vám přistál trám. Zde by mohly být následky skutečně fatální. Proto si svou práci v takových případech dobře rozmyslete.