Tizon

Určitě jde i vám o to, abyste měli co nejkvalitnější život. A co vám může v tomto ohledu jednoznačně prospět? Třeba i využití právě našeho webu.

Mohou kruhové zářivky nahradit žárovky?

Nejrůznější umělé světelné zdroje nás provází prakticky od narození. Je totiž fakt, že bez něj by většina našich domů byla temná a nehostinná. Koneckonců právě světlo jí dodává nejen na jasu, ale také na útulnosti a vytváří i teplý, přívětivý dojem.

To vše sebou samozřejmě přináší otázku, čím si tedy budeme svítit. Máme totiž hned několik možností. Jednou z nich, kterou můžeme prakticky ihned vyloučit, je oheň, ať už v podobě krbu nebo pochodně. Neprodukuje zkrátka tolik světla a jeho použití je poměrně nebezpečné.

zarivka1

Dále tu máme žárovky. Ty jsou v současnosti nejpoužívanější, a není divu. Jejich použití je snadné a rychlé a poskytují okamžitý, stálý zdroj světla, kdykoliv si vzpomeneme. Navíc je podstatně bezpečnější a i jeho výměnu zvládne prakticky každý.

S žárovkami již dlouhou dobu soupeří zářivky. Zde se jedná o prostor naplněný plynem či směsí plynů, které po zahřátí na dostatečně vysokou teplotu začnou žhnout. Zahřátí je dosahováno pomocí elektrických výbojů.

zarivka2

Pravdou je, že až donedávna nebyly příliš vhodné pro domácí použití. Nedaly se totiž namontovat na klasický lustr a navíc doba, potřebná k dostatečnému zahřátí plynu, dosahovala v průměru deseti minut. Je tedy jasné, že ačkoliv je její provoz levnější, v našich domácnostech se příliš neuchytila.

Zlom přišel, když byly vynalezeny kruhové zářivky. Ty používají jinou směs plynů, která má mnohem větší svítivost. To umožňuje použít menší objem, což značně zkracuje dobu, potřebnou k dosažení plného jasu. Navíc z původního plochého typu byl vytvarován do kulatého, připomínajícího žárovku.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že je možné ji nasadit bez jakýchkoliv potíží na klasický lustr či lampu. To značně zjednodušuje jednak jejich výměnu, a jednak jejich použití. To spolu s faktem, že její provoz je podstatně levnější, jsou argumenty, které jsou pro její běžné používání. Jediným háčkem je cena, která je vyšší, než u klasické žárovky. Je však kompenzována vyšší výdrží a úsporností.