Tizon

Určitě jde i vám o to, abyste měli co nejkvalitnější život. A co vám může v tomto ohledu jednoznačně prospět? Třeba i využití právě našeho webu.

Když se koberec pouze vysává vysavačem

Máte doma vysavač? Na tuto otázku asi stěží odpoví někdo záporně, a tak bychom se mohli domnívat, že se téměř všichni staráme o to, aby naše koberce byly zbavené nečistot, a aby byly dobrou vizitkou naší domácnosti. Jenže ono to s těmi vysavači zas tak růžové není, protože nejsou zdaleka tak fantastické, jak se zdá. Problém tkví v jejich samotném principu – v nízké účinnosti.

kusový koberec

Zašlapané drobky, chlupy, mastnota a pot – první vysavač byl zkonstruován již přibližně před sto lety, ovšem na jeho principu se nezměnilo takřka nic. Je to sice skvělý pomocník pro běžný každodenní úklid, ale jeho účinnost zdaleka není stoprocentní. Na koberci tak zůstane část nečistot, zejména ty, co mají lepkavý charakter, jako je mastnota uvolněná při vaření, mastný pot, kožní maz s chlupy a vlasy a některé potravinové úlomky, drobky apod. Lepkavá hmota se pak zašlape do hlubších vrstev vláken a tam vytvoří souvislejší povlak, což pak může navenek působit jako ztráta původního zabarvení koberce.

Vůně koberce – o tom, jak se o koberec staráte, prozradí nejen jeho vzhled, ale i vůně. Pamatujete si ještě na ten slavnostní okamžik, kdy jste koberec vybírali v obchodě, anebo kdy vám jej dovezli domů? Rozbalili jste srolovanou roli a uhranula vás typická vůně, která tyto tkaniny provází od výroby. Je velmi svérázná a lze ji těžko někomu popsat, musíte ji zkrátka ucítit, abyste plně pochopili obsah těchto slov.

koberec na podlaze

Dokud je tato vůně výrazná a v obytném prostoru ji stále vnímáme, můžeme mít pocit, že je koberec stále čistý, jenže časem se vůně zcela vytratí a nahradí ji jiná. Tam, kde lidé našlapují po koberci v domácí obuvi, převládá spíše odér žluklého tuku, co se na podlaze usadí při vaření pokrmů, a tam, kde se chodí naboso či v ponožkách, převládne „vůně“ nemytých zpocených chodidel či čtrnáct dnů intenzivně nošených punčoch.

Jak vidíte, ani ten nejvýkonnější vysavač si neporadí jak s mastnotou a potem, tak i se zápachem, a proto existují specialisté na důkladné strojní čištění koberců, které je zbaví toho, co tam nepatří, a co zde po sobě zanechal sáčkový vysavač.