Tizon

Určitě jde i vám o to, abyste měli co nejkvalitnější život. A co vám může v tomto ohledu jednoznačně prospět? Třeba i využití právě našeho webu.

Součástí školení zaměstnanců požární ochrany jsou i hasicí přístroje

Máte v bytovém domě nebo ve firmě hasicí přístroje? Toto je poněkud naivní otázka, neboť v těchto objektech hasicí přístroj naleznete s velkou pravděpodobností, ovšem máme na vás ještě jednu otázku: „Umíte s hasicím přístrojem správně zacházet a víte, na co jej použít?“

hasicí přístroje

Tímto odvětvím požární ochrany se zabývají firmy, které proškolují zaměstnance různých subjektů, a mohou mimo jiné poučit například i majitele či nájemníky bytových jednotek v bytových domech. Ono je totiž sice hezké, že vám „hasičák“ visí v chodbě zavěšený metr nad zemí, ale když s ním neumíte zacházet, nebude vám k ničemu. Přitom právě hasicí přístroje dokážou u včasné lokalizace požáru jeho ohnisko i zcela zlikvidovat a přivolaní hasiči už jen kontrolují situaci.

hašení požáru hasicím přístrojem

Druhy hasicích přístrojů

Lidé se na školení požární ochrany https://www.gradegroup.cz/pozarni-ochrana mohou dozvědět, že hasicí přístroje dělíme do dvou základních skupin podle toho, zda se jimi dají hasit zařízení pod elektrickým proudem. Kdybyste totiž použili například vodní přístroj pro takovýto požár, může to usmrtit vás a další přítomné osoby.

Pro zhášení elektrických zařízení je ideální přístroj práškový, kdy nevodivý prášek pokryje oheň a zadusí jej zamezením přístupu kyslíku. Pro menší ohniska požáru elektrických zařízení se pak hodí i přístroj sněhový. Nenechte se však mást tím, že je uvnitř vodní sníh, jde o oxid uhličitý, který je nevodivý. Naopak vzduchopěnový přístroj obsahuje vodní pěnu a není určen pro zařízení pod proudem.

Ve firmách a bytových domech se nejčastěji setkáte s přístroji práškovými, s nimiž lze dobře hasit i hořlavé kapaliny, jako je olej, petrolej, nafta apod. Někteří lidé mají práškový přístroj dokonce doma v bytě, protože s ním můžete uhasit prakticky cokoli ve velmi krátkém čase, například hořící nabíječku mobilního telefonu anebo vzplanutý olej na pánvi v kuchyni, kdy plameny ohrožují další hořlavé předměty v okolí.